четвер, 18 грудня 2014 р.

До ЗНО

Поняття і терміни до теми № 6

        Українська шляхта - вищий український привілейований суспільно-політичний стан у Великому князівстві Литовському і Речі Посполитій.
        Українське козацтво - суспільний стан, що сформувався в к. XV ст. на прикордонних з Диким полем землях з вільних людей, уходників, селян - втікачів тощо.
        Реєстрове козацтво - частина українського козацтва, яка перебувала на державній військовій службі в Речі Посполитій і була записана в окремий список - реєстр.

вівторок, 16 грудня 2014 р.

До ЗНО

Поняття та терміни до теми № 5
        Шляхта - аристократичний суспільний стан, який утворився на основі зближення родової знаті з військовослужилою верствою і отримав значні пільги.
        Магдебурзьке право -  міське право, за яким міста частково звільнялись від підпорядкування центральній адміністрації та влади феодалів і створювали органи  самоврядування.
        Магістрат - орган станового міщанського самоврядування і суду.
        Цехи - об"єднання міських ремісників однієї чи спорідених спеціальностей для захисту своїх інтересів, виробництва й збуту своїх товарів.

вівторок, 9 грудня 2014 р.

До ЗНО

        Промова Б.Хмельницького до польських  
            послів у Переяславі в лютому 1649 р.

        "Правда те, що я мала й незначна людина, але Бог дав мені, що я є одновладцем і самодержцем руським... Виб'ю з лядської неволі весь руський народ, а що перше я воював за шкоду і кривду свою, тепер буду воювати за нашу православну віру... За кордон на війну не піду, на турків і татар шаблі не підніму, досить маю на Україні, на Поділлі й Волині, досить вигоди, достатку й пожитку в землі та князівстві своєму, по Львів, Холм і Галич. А ставши над Віслою, скажу дальшим ляхам: сидіть, мовчіть, ляхи! А будуть і за Віслою кричати, знайду я їх там напевно. Не залишиться нога жодного князя і шляхетки тут, на Україні; а схоче котрий з нами хліб їсти, хай буде послушний Запорізькому Війську".

середа, 26 листопада 2014 р.

До ЗНО

Про підкорення Олегом Віщим сіверян в 884 - 885 рр.

"Пішов Олег на сіверян, і переміг сіверян, і наклав на них данину. І не велів він їм хозарам данину давати, сказавши: "Я їм противник, і вам нічого давати".


Про битву на річці Альта в 1068 р., що призвела до повстання в Києві

"Прийшли іноплемінники на Руську землю. А Ізяслав, і Святослав, і Всеволод вийшли супроти них на річку Альту. І коли настала ніч, рушили вони одні проти одних. За гріхи наші напустив бог на нас поганих, і побігли руські князі, і були переможені".

Про запрошення Володимира Мономаха на правління до Києва в 1113 р.

А назавтра, у сімнадцятий день, кияни вчинили раду і відрядили послів до Володимира Всеволодовича в Переяславль, говорячи: "Піди, княже, на стіл батьківський і дідівський..."

понеділок, 24 листопада 2014 р.

До ЗНО

Поняття та терміни до теми № 4

Вотчинне землеволодіння - спадкове землеволодіння певної князівської лінії, що було закріплено постановою Любецького зїзду князів.

Бояри - представники родоплемінної знаті та верхівка дружинників, які займали панівне становище в давньоруському суспільстві.

субота, 15 листопада 2014 р.

До ЗНО

Поняття та терміни до теми № 2, 3.

Племінний союз - об'єднання кількох племен, поширене в суспільствах, які перебували на стадії військової демократії.

Князь - титул голови феодальної монархії або будь-якої іншої політичної системи (князівства). У пізніші часи так називали власника вищого шляхетського титулу.

Язичництво - будь-яка політеїстична релігія, що, як правило, полягала в обожнені сил природи й культі предків.

пʼятниця, 14 листопада 2014 р.

До ЗНО

Поняття та терміни до теми № 1.

Історичні джерела - пам'ятки минулого (старожитності) , що є носіями історичної інформації.

Археологічна культура - це комплекс подібних між собою археологічних пам'яток, що відносяться до одного часу і поширені в певній місцевості.

Палеоліт - давня кам'яна доба, початковий і найтриваліший період історії людства. В цей час з'явились усі види людини, сформувався первісний лад, виникло мистецтво та релігія. Кінець палеоліту датується ХІІ - Х тис. до н.е.

Мезоліт - середня кам'яна доба, період, що був перехідним між палеолітом і неолітом. В цей час винайдено човен, лук і стріли, з'явились перші навички у виробленні глиняного посуду. Приручені перші тварини. Датується Х - VII тис. до н.е. 

вівторок, 28 жовтня 2014 р.

До ЗНО

Візантійський історик про Велике розселення слов'ян

        "Вони спустошили й спалили їх міста й фортеці, взяли полонених і стали панами на землі. Вони осіли на ній панами, як на свойї без страху... І нині вони лишаються тут, живуть і спокійно перебувають у країні ромеїв."

Прокопій Кесарійський про слов'янські племена VI ст.

        "Народами Склавинами і Антами не править один муж, але з давніх часів живуть так, що порядкує громада. І для того всі справи, чи щасливі, чи лихі, йдуть до громади..."

субота, 18 жовтня 2014 р.

До ЗНО

Ординація Війська Запорозького 1638 р.

         "Через те, що єдиним нашим бажанням у справі управління державами є знайти такі способи, з яких наші вірнопіддані завжди переконувалися б у нашій королівській ласці, але оскільки козацька сваволя так розгнуздалася, що для приборкання її довелося рушити наші війська і битися з козаками, і з благословення бога як володаря всіх воєн розгромити й уразити їх, відвернувши цим страшну небезпеку від Речі Посполитої, - тому на вічні часи позбавляємо козаків старшинства, всяких старовинних судових установ, права, доходів і інших відзнак, набутих ними за вірні послуги від наших пращурів і тепер внаслідок заколотів утрачених, і бажаємо тих, кого в живих зберегло воєнне щастя, мати в стані простого народу, оберненого в хлопів.

вівторок, 23 вересня 2014 р.

Для учнів 6-х класів

Папірус - багаторічна трав'яниста рослина, із стебел якої в Стародавньому Єгипті виготовляли папір, одяг, взуття, плоти, тощо.

Шадуф - пристрій, схожий на колодязний "журавель", для підняття води на вищий рівень.

Приватна власність - форма привласнення, за якої знаряддя праці та продукти праці належать окремим особам.

Піраміда - велика кам'яна споруда з чотирикутною основою і трикутними боковими поверхнями, які утворюють на вершині будівлі гострий кут; гробниця фараонів.

середа, 17 вересня 2014 р.

Для учнів 6-х класів

Старійшини - найшанованіші, найстарші члени роду, радники при вождях, перші представники родової знаті.

Суспільство - сукупність людей, об'єднаних певними ( господарчими, політичними тощо ) відносинами та спільною територією.

Знать - люди, відомі своїми подвигами, заслугами; заможні люди та їх нащадки.

субота, 19 липня 2014 р.

До ЗНО

З "Хроніки" Мартіна Бєльського

     "Вночі Наливайко пішов до Трипілля...

Гетьман польний  й Жолкевський, бажаючи, нарешті, знищити козаків, як почав від Переяслава, рушив за ними в дикі поля. Зійшовся 24 травня за Переяславом з князем Богданом Огінським,  старшиною війська литовського, цілу ніч ішов за ним із військом, перед себе ж п"ятсот коней вирядив, щоб затримали вони козаків біля річки Сули. Однак раніш, ніж прийшли наші, козаки вже переправились біля Лубен через річку і почали за собою руйнувати міст, дуже довгий і для переправи трудний...

неділя, 18 травня 2014 р.

Рішення Люблінського сейму

Про об"єднання Польщі і Литви в одну державу - Річ Посполиту

" Ми, Сигізмунд Август, всім узагалі і кожному зокрема, кому відати належить, людям теперішнього часу і майбутніх часів оголошуємо даною грамотою таке:нам відомо, що всі чини королівства часто нагадували славної пам"яті батькові нашому Сигізмунду, королю польському, і просили його на сеймах і в інших випадках, щоб завершено було те з"єднання або унія Великого князівства Литовського з королівством Польським...

неділя, 20 квітня 2014 р.

Зі святом!

     Вітаю всіх з Великоднем!
Бажаю щастя, здоров'я, благополуччя в сім'ях, реалізації всіх бажань!



субота, 12 квітня 2014 р.

До ЗНО Заповіт Ярослава Мудрого

з "Повісті минулих літ"

     "...У рік 1054. Преставився Великий князь руський Ярослав. А коли ще він був живий, наставив він синів своїх, сказавши їм: "Осе я одхожу зі світу сього. А ви, сини мої, майте між собою любов, бо ви єсте брати від одного отця і одної матері. І якщо будете ви в любові між собою, то й бог буде в вас, і покорить він вам противників під вас, і будете ви мирно жити.

До ЗНО про Володимира Мономаха

з "Літопису Руського"

     "... І любили його всі навколишні і підвладні йому. Він не був гордим, не возносився у своїх добрих ділах, а славу і честь за всі його перемоги воздавав насамперед Богові, на нього одного надіявся, і за те  Бог йому престол поміж інших дарував і багатьох супротивників покорив. 

субота, 5 квітня 2014 р.

До ЗНО

    З "Руської правди"

"...Якщо хто уб'є княжого чоловіка як розбійник, а члени верві вбивцю не щукають, то віру за нього у розмірі 80 гривень платити тій верві, на землі якої буде знайдений вбитий; у разі вбивства людини платити 40 гривень.
     Якщо верв почне платити дику віру, то їй надається відстрочка на декілька років, тому що їм доводиться розраховуватись без вбивці. Але якщо вбивця знаходиться у верві, то вона повинна платити тільки 40 гривень...

До і після конкурсу з аеробіки


понеділок, 24 березня 2014 р.

До ЗНО Хрещення Русі

З "Повісті минулих літ"

"... І коли Володимир прибув, повелів він поскидати ідолів... Перуна ж повелів він привязати коневі до хвоста і волочити з гори по Боричевому узвозі на ручай...
І коли ото волокли його по ручаю до Дніпра, оплакували його невірні люди, бо іще не прийняли вони хрещення. І, приволікши його, вкинули його в Дніпро... Потім же Володимир послав посланців своїх по всьому городу, говорячи: "Якщо не з'явиться хто завтра - багатий чи убогий, чи старець, чи раб - то мені той противником буде". І це почувши, люди йшли, радіючи, і говорили: "Якби се недобре було, князь і бояри сього б не прийняли".

неділя, 16 березня 2014 р.

До ЗНО Хрещення Володимира

З "Повісті минулих літ"
 
"... У рік 988. Охрестився ж він у церкві святої Софії. І єсть церква та в городі Корсуні. Стоїть вона на високому місці посеред города, де ото чинять торг корсуняни; палата Володимирова стоїть окрай церкви і до сьогодні, а цесарицина палата - за олтарем...

четвер, 13 березня 2014 р.

До ЗНО Про князя Святослава

З "Повісті минулих літ"

"...У рік 964. Коли князь Святослав виріс і змужнів, став він воїв збирати, багатьох і хоробрих, бо й сам був хоробрий і легкий. Ходячи, яко пардус, багато воєн він чинив. Возів же за собою він не возив, ні котла не брав, ні м'яса не варив, але, потонку нарізавши конину, або звірину, або воловину і на вуглях спікши, це він їв. Навіть шатра він не мав, а пітник слав і сідло клав у головах. Такими ж і всі інші вої його були, І посилав він до інших земель послів, кажучи:"Хочу на ви іти".

середа, 26 лютого 2014 р.

До ЗНО Діяльність княгині Ольги

З "Повісті минулих літ"
"...І пішла Ольга по Деревлянській землі із сином своїм і дружиною своєю, встановлюючи устави і уроки; і донині є становища її і ловища її.
І прийшла вона в город свій Київ із сином своїм Святославом...

пʼятниця, 21 лютого 2014 р.

До ЗНО Князювання Ігоря

 З "Повісті минулих літ"

"... У рік 6453 [945]. Сказала дружина Ігореві: "Отроки Свенельдові вирядилися зброєю і одежею, а ми - голі. Піди-но, княже, з нами по данину, хай і ти добудеш, і ми".
І послухав їх Ігор, пішов у деревляни по данину. І добув він собі ще до попередньої данини, і чинив їм насильство він і мужі його. А взявши данину, він пішов у свій город Київ.

середа, 12 лютого 2014 р.

До ЗНО Шлях "Із варягів у греки"

З "Повісті минулих літ"
"... Коли ж поляни жили особно по горах сих київських, то була тут путь із Варягів у Греки,а  із Греків у Варяги: по Дніпру, а у верхів'ї Дніпра - волок до ріки Ловоті, а по Ловоті можна увійти в Ільмень, озеро велике. Із цього ж озера витікає Волхов і впадає в озеро велике Нево, а устя того озера входить у море Варязьке.

понеділок, 10 лютого 2014 р.

Походження і розселення слов'ян

"Повість минулих літ"
"... По довгих же часах сіли слов'яни по Дунаєві, де єсть нині Угорська земля і Болгарська. Од тих слов'ян розійшлися вони по Землі і прозвалися іменами своїми і [од того], де сіли, на котрому місці. Ті,що, прийшовши, сіли по річці на ймення Морава, і прозвалися моравами, а другі чехами назвалися. А се - ті самі словяни: білі хорвати, серби і хорутани. Коли ж волохи найшли на словян на дунайських, і осіли між них, і чинили їм насильство, то словяни ті, прийшовши, сіли на Віслі і прозвалися ляхами. А від тих ляхів [пішли одні, що] прозвалися полянами, другі ляхи прозвалися лютичами, інші - мазовщанами, ще інші - поморянами.

середа, 5 лютого 2014 р.

Будівництво і книгописання за часів Ярослава Мудрого

З "Повісті минулих літ"
"... У рік 1037. Заложив Ярослав город - Великий Київ, а в города сього ворота є Золоті. Заложив він також церкву Святої Софії, премудрості божої, митрополію, а потім церкву на Золотих воротах, кам'яну, Благовіщення Святої Богородиці. Сей же премудрий Великий князь Ярослав задля того спорудив церкву Благовіщення на воротах, щоб давати завше городу сьому святим  благовіщенням господнім і молитвою Святої Богородиці та Архангела Гавриїла. Після цього він звів монастир Святого Георгія Побідоносця і монастир Святої Орини.

понеділок, 3 лютого 2014 р.

Хрещення Русі

З "Повісті минулих літ"
"... І коли [Володимир] прибув, повелів він поскидати ідолів... Перуна ж повелів він привязати коневі до хвоста і волочити з гори по Боричевому [узвозі] на ручай...
І коли ото волокли його по ручаю до Дніпра, оплакували його невірні люди, бо іще не прийняли вони хрещення. І, приволікши його, вкинули його в Дніпро... Потім же Володимир послав посланців своїх по всьому городу, говорячи: "Якщо не з'явиться хто завтра - багатий, чи убогий, чи старець, чи раб - то мені той противником буде". І це почувши, люди йшли, радіючи, і говорили: "Якби се недобре було, князь і бояри сього б не прийняли". А назавтра вийшов Володимир із священниками цесариними й корсуньськими на Дніпро. І зійшлося людей без ліку, і влізли вони у воду і стояли - ті до шиї, а другі - до грудей. Діти не відходили од берега, а інші  немовлят держали. Дорослі ж бродили [у воді], а священники, стоячи, молитви творили.

неділя, 2 лютого 2014 р.

"Лелека" - конкурс юних істориків

14 березня 2014 р. відбудеться Міжнародний учнівський конкурс юних істориків "Лелека - 2014". Ініціаторами проведення конкурсу є Всеукраїнська громадська організація "Освітній простір".
Стати учасниками конкурсу можуть всі бажаючі учні 5-11 класів.
Звертайтесь до вчителів історії!

пʼятниця, 31 січня 2014 р.

Вітаю!

Ви завітали на блог вчителя історії та правознавства, а також класного керівника 7-Б класу НВК "Кіровоградський колегіум" Тканової Тетяни Пилипівни.
Тут ви знайдете цікавинки з історії, новини з життя 7-Б класу та багато іншого.
Сподіваюсь на ваші коментарі та новини і пропозиції від вас.
З повагою - Тетяна Пилипівна.